Nyheter

Disse tas ut hvis Akademikerne går til streik i staten

Statsoppgjøret gikk til mekling. Dersom det ikke blir enighet tas rundt 900 medlemmer i Akademikerne ut i streik i slutten av mai.

Disse tas ut hvis Akademikerne går til streik i staten
– Streik er et alvorlig virkemiddel, men et nødvendig verktøy for å sette makt bak kravene dersom det trengs, sier Christer Wiik Aram, fungerende leder for Akademikerne stat. Foto: Akademikerne
22. mai, 2026 – Oppdatert 22. mai, 2026

Riksmekleren har frist til midnatt 28. mai på å finne en løsning mellom partene. Dersom meklingen ikke fører frem, vil Akademikerne gå ut i streik fredag 29. mai.

– Vi går inn i meklingen med vilje og ønske om å komme til enighet. Streik er et alvorlig virkemiddel, men et nødvendig verktøy for å sette makt bak kravene dersom det trengs, sier Christer Wiik Aram, fungerende leder for Akademikerne stat. 

Disse virksomhetene tas ut i en eventuell streik: 

• Digitaliserings- og forvaltningsdepartementet (ca 70 stk)

• Finansdepartementet (Ca 115 stk)

• Helse- og omsorgsdepartementet (Ca 110 stk)

• Samferdselsdepartementet (Ca 60 stk)

• Helsedirektoratet (Ca 200 stk)

• Folkehelseinstituttet (Ca 220 stk)

• Statens vegvesen (Ca 120 stk), i Oslo.

Uttaket er i sin helhet i virksomheter i Oslo.

Aksepterer ikke en dårligere avtale

Akademikerne brøt lønnsforhandlingene med staten 30. april, og oppgjøret gikk til mekling. Også Unio, YS Stat og LO Stat brøt med staten.

Staten har i forhandlingene hatt krav om fire likelydende avtaler for alle hovedsammenslutningene. I dette kravet lå det sentrale elementer, blant annet sentrale generelle tillegg. 

– Staten tilbyr en tariffavtale som er dårligere for våre medlemmer. Lokale kollektive forhandlinger er det beste verktøyet for å sørge for at utdanning gir uttelling, og er helt avgjørende for å sikre at de ulike virksomhetene kan sikre seg den kompetansen de trenger, sier Wiik Aram. 

Avventer uttak i kommunesektoren

Akademikerne er i mekling også i KS og Oslo kommune. Her avventer Akademikerne utviklingen i meklingen før det offentliggjøres hvem som tas ut i en eventuell streik. Et uttak kan meldes når som helst i meklingen og de som tas ut kan streike fire dager senere. Hver enkelt forening i Akademikerne kan også velge å ikke godta meklingsresultatet og gå ut i streik alene. Det vil da bli klart i etterkant av meklingen.