22. mai, 2026
– Oppdatert 22. mai, 2026
Nyheter
Disse tas ut hvis Akademikerne går til streik i staten
Statsoppgjøret gikk til mekling. Dersom det ikke blir enighet tas rundt 900 medlemmer i Akademikerne ut i streik i slutten av mai.
Riksmekleren har frist til midnatt 28. mai på å finne en løsning mellom partene. Dersom meklingen ikke fører frem, vil Akademikerne gå ut i streik fredag 29. mai.
– Vi går inn i meklingen med vilje og ønske om å komme til enighet. Streik er et alvorlig virkemiddel, men et nødvendig verktøy for å sette makt bak kravene dersom det trengs, sier Christer Wiik Aram, fungerende leder for Akademikerne stat.
Disse virksomhetene tas ut i en eventuell streik:
• Digitaliserings- og forvaltningsdepartementet (ca 70 stk)
• Finansdepartementet (Ca 115 stk)
• Helse- og omsorgsdepartementet (Ca 110 stk)
• Samferdselsdepartementet (Ca 60 stk)
• Helsedirektoratet (Ca 200 stk)
• Folkehelseinstituttet (Ca 220 stk)
• Statens vegvesen (Ca 120 stk), i Oslo.
Uttaket er i sin helhet i virksomheter i Oslo.
Aksepterer ikke en dårligere avtale
Akademikerne brøt lønnsforhandlingene med staten 30. april, og oppgjøret gikk til mekling. Også Unio, YS Stat og LO Stat brøt med staten.
Staten har i forhandlingene hatt krav om fire likelydende avtaler for alle hovedsammenslutningene. I dette kravet lå det sentrale elementer, blant annet sentrale generelle tillegg.
– Staten tilbyr en tariffavtale som er dårligere for våre medlemmer. Lokale kollektive forhandlinger er det beste verktøyet for å sørge for at utdanning gir uttelling, og er helt avgjørende for å sikre at de ulike virksomhetene kan sikre seg den kompetansen de trenger, sier Wiik Aram.
Avventer uttak i kommunesektoren
Akademikerne er i mekling også i KS og Oslo kommune. Her avventer Akademikerne utviklingen i meklingen før det offentliggjøres hvem som tas ut i en eventuell streik. Et uttak kan meldes når som helst i meklingen og de som tas ut kan streike fire dager senere. Hver enkelt forening i Akademikerne kan også velge å ikke godta meklingsresultatet og gå ut i streik alene. Det vil da bli klart i etterkant av meklingen.