24. mai 2012
Situasjonen som nå har oppstått henger sammen med at det er staten som er “frontfaget” for lønnsoppgjørene i offentlig sektor. Når det ikke foreligger et forhandlingsresultat og en økonomisk ramme i staten, blir det også umulig å sluttføre forhandlingene i kommunal sektor.
- Vi forutså denne muligheten. Derfor leverte vi ikke plassoppsigelser da vi begjærte meklingen i KS for avsluttet sist onsdag. Rent teknisk er vi nå i konflikt, men ingen av våre medlemmer streiker. I praksis betyr det at vi tar en pause i lønnsforhandlingene for Akademikerne i kommunesektoren til oppgjøret i staten er mer avklart, sier Knudsen.
Hovedkravet til Akademikerne kommune er å redusere lønnsforskjellen mellom privatansatte og kommunalt ansatte akademikere som i dag er på 200.000,-i året. Det er en avgjørende forutsetning for at kommunene skal klare å rekruttere og beholde nok akademisk arbeidskraft slik at det offentlige tjenestetilbudet i kommunene styrkes fremover.
- Kun fem prosent av de kommunalt ansatte har høyere utdanning på masternivå mot 40 prosent i staten. Våre medlemsundersøkelser viser også at kommunene er den minst attraktive sektoren for akademikere å jobbe i. Det er ikke rart, når lønnsforskjellene til privat sektor er så store som 200.000 kroner. Derfor må våre medlemmer få en høyere lønnsvekst enn i privat sektor i år, sier Knudsen.
For mer informasjon, kontakt:
Forhandlingsleder Ole Jakob Knudsen, mob. 918 50 187
Pressekontakt Torbjørn Hundere, mob. 908 66 068