Du er her : Forsiden / Samfunn og arbeidsliv / Inntektspolitikk og Arbeidsmarked / - Styrk basisbevilgningen til universi..
15.05.2009

- Styrk basisbevilgningen til universiteter og høyskoler!

Finansminister Kristin Halvorsen la i dag frem revidert nasjonalbudsjett for 2009. – Regjeringen øker antallet studieplasser. Det er bra. Hovedproblemet er imidlertid at universitets- og høyskolesektoren over lengere tid har vært underfinansiert. Det gjør ikke regjeringen noe med, sier Knut Aarbakke, leder i Akademikerne.

Forskningssektoren har i en lang årrekke slitt med stramme økonomiske rammevilkår. Konsekvensen er at norsk forskning sliter stadig mer for å opprettholde et stabilt høyt  nivå. - Forskningen er selve motoren for å skape morgendagens arbeidsplasser. Da kan vi ikke fortsette å sultefôre sektoren. Det er i krisetider at langsiktige grep må tas. Da må regjeringen prioritere rett når den forvalter det romsligste budsjettet i norsk historie, sier Aarbakke.
 
I det reviderte budsjettet legger regjeringen opp til 3 000 nye studieplasser ved universitetene og høgskolene. I tillegg legger regjeringen opp til en liten økning i institusjonenes basisbevilgning. Man legger ikke opp til noen styrking av forskningen og forskningens vilkår. Dermed fortsetter regjeringen å være i utakt med velgerne. - En undersøkelse Respons Analyse har gjort for Akademikerne, viser at 68 % mener regjeringen satser for lite på forskning. – Regjeringens tungvektere later til å tro at forskning ikke er en god valgkampsak. Undersøkelsen viser at de tar feil, sier Aarbakke. Han mener Stortinget nå må rette opp dette dersom regjeringspartiene ikke skal fremstå som visjonsløse på vegne av norsk forskning. 

Akademikernes inntektspolitiske fundament

Akademikernes skattepolitiske fundament

Akademikerne, Fridtjof Nansens plass 6, 0160 Oslo. Tlf: 95 30 90 90, faks 94 76 07 47, e-post: akademikerne@akademikerne.no
Publiseringsløsning Webscape | Design Giraff